Türklerin başlattığı etiket dünya gündeminde oturdu açıklama geldi: Tüm Gazze halkı tarihte benzeri görülmemiş boyut ve hızda yıkıma maruz kalıyor

Sosyal medya platformu X’de başlayan ve kısa sürede kampanyaya dönüşen #GazaStarving etiketi günün en fazla TT olan etiketi oldu.

“Siz hiç açlıktan hayvan yemi yemek zorunda kaldınız mı?, 25 bin 925 Filistinli hayatını kaybetti, 63 bin kişi yaralandı. İşgalci İsrail, Gazze’de 108 günde 11 bin çocuk öldürdü”

gibi mesajlarla dünyanın dikkati çekilmeye çalışıldı.

BM Genel Sekreteri Guterres’ten de açıklama geldi. Guterres, Gazze’de yarım milyondan fazla insanın çok ciddi boyutta açlıkla karşı karşıya olduğunu belirterek, Gazze’ye engelsiz insani erişim talebinde bulundu.

Gazze’de sağlık sistemi çöktüğü için hastalıkların yayıldığını vurgulayan Guterres, “Gazzeliler sadece öldürülme, bombalarla yaralanma riskiyle karşı karşıya değil; ayrıca yüksek oranda bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskine sahip” dedi.

İnsani ateşkes çağrısı

“Gazze’ye insani yardımlar çok yetersiz. 2,2 milyon insanın sadece yardımla hayatta kalacağını düşünmek ‘fantezi’ olur.” diyen Guterres, “Tekrar acil insani ateşkes çağrısı yapıyorum.” ifadesini kullandı.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x