Şikayet Var’a Mağdur Kiracılardan Binlerce Şikayet Yağdı

2022’den bu yana ev sahipleri kiraya yüzde 25’ten fazla zam yapamıyor. Konunun yargıda iş yükünü artırmasıüzerine hükümet; geçtiğimiz aylarda kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda dava şartı olarak arabuluculuk sistemini getirmişti.

Ancak sorun çözülemeyince konu sosyal medyaya kadar taşındı. Kiracılar ve ev sahiplerinin anlaşmazlığı sosyal medya sitelerinde binlerce şikayete neden oldu.

4 BİNE YAKIN KİRACI CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN YARDIM İSTEDİ

4 bine yakın kiracı, artışı yeterli bulmayıp kendilerini evden çıkarmak isteyen ev sahiplerini Şikayetvar web sitesi üzerinden Cumhurbaşkanlığı’na şikayet etti. Ev sahipleri ise Technopat isimli web sitesinde mağduriyet yaşadıklarını iddia ederek yüzlerce mesajla kiracıları hakkında şikayette bulundu.

KİRACILAR VE EV SAHİPLERİ YORUM REKORU KIRDI:

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Sosyal Medya ve Marka Geliştirme Uzmanı Berat Kızılel, çözülmeyen ev sahibi kiracı sorununun Ekşi Sözlük’ten Şikayet Var’a kadar her gün binlerce tık alan sosyal medya, forum ve paylaşım sitelerinde yorum rekoru kırdığını söyledi.

Her geçen gün bu sitelere yenilerinin eklendiğini de belirten Kızılel, “Toplum olarak sosyal medyayı, amacına uygun olarak kullanmayıöğrendik. Binlerce kişi bu çok bililnen ve ziyaret edilen sosyal medya siteleri ve forumlar üzerinden konunun yetkililerine ulaşabileceklerini biliyorlar ve çok da haklılar” diye konuştu.

Kızılel özetle şunları kaydetti:

SOSYAL MEDYA GÜNDEMİ BELİRLİYOR

“Kullanıcılar sosyal medya platformlarının gündemlerini belirlerken, diğer yandan bu çok tıklanan, ziyaret edilen büyük alanların ülke gündemini belirlemede de etkili olduğunu anladı. Bazı siteler zaten doğrudan buna hizmet ediyor. Yani Şikayetvar’da yapılan 4 bine yakın şikayet için Cumhurbaşkanlığı etiketlenmiş ve oradan kendilerine yardım

Kiracıların o şikayetlerden bazılarışöyle:

“BU EV SAHİPLERİNE DUR DEYİN”

“2016 yılından beri bu evde oturmaktayım. 480 TL ile girdim, geçen yıl 840 TL kadar oturdum. Ayın 1’inde 2 bin TL yaptı, itiraz ettik kabul etmedi. Bu yıl ise 6 bin istiyor. 2016’da yaptığım 1 yıllık kontrat var, elden verilecek diye yazıyor. Ne yaptıysam banka hesabını vermedi. PTT’den göndereyim dedim almam dedi. Hiç değilse kirayı aldım diye yaz imzala dedim, o da olmadı. Bir ev bulup çıkmak çok masraflı, asgari ücretle olmuyor. Ne yapacağımışaşırdım. Bir yol gösterin, bunun da bir çaresi olmalı.”

“YETKİLLER, LÜTFEN RİCA EDİYORUM!”

Sayın Yetkililer, lütfen rica ediyorum. Ev sahiplerine bir dur demenizi istiyorum. Ev kiram 3 bin TL iken şimdi 7 bin 500 TL oldu. Üstelik yıllık zam olması gerektiği halde, yılım dolmadan 11. ayda zam yapıldı. Bu haksızlığa, Allah rızası için gerekenin yapılmasını arz ederim.

“EV SAHPLERİNİN ZORBALIKLARINA SON VERİN”

CİMER şikayet sistemi hata veriyor. Uzun zaman sonra ev sahibini şikayet etmek istedim ancak CİMER’den hata aldım. Lütfen ev sahiplerinin bu tür zorbalıklarına bir son verin. 2 bin 750 TL olan kiram, yeni yıl itibariyle 10 bin TL olarak isteniyor. Pazarlık yaparak 8 bin TL’ye indirdik ancak kış günü ev aramak zorunda kaldık. Lütfen bu duruma sessiz kalmayın ve kiracıların haklarını koruyun.

“BAHANEYLE ÇIKARACAĞIM”

Ev sahiplerinin şikayetleri ise şöyle:

Kiracılar ile yaşlı babam ilgilendi ve hepsi çok ucuza oturuyor. Zam yapmaya çalıştığımızda da ortak bir noktada buluşamıyoruz. İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 3 kiracımız var. Kiracıyı ev benim üzerime olduğu için evleneceğim bahanesi ile çıkarmayı planlıyorum. Çıkmadığı durumda da mahkeme yolu ile kendim oturacağım deyip çıkaracağım, gerekirse ceza ödemeye de hazırım. Yeter ki çıksınlar.

“KİRACIMIZI EVDEN ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Merhaba, bizim bir kiracımız var ve çıkarmak istiyoruz yakın bir zamanda. 1 yıllık sözleşme yaptık ve diğer yıla evi boşaltmasını istiyoruz. Bunu sözlü dile getirdiğimizde “Bunu avukatlarımla konuşursunuz”dedi. Bu durumda biz mi haklıyız? Sonuçta tam 1 yıl önceden haber veriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x