New York Borsası Yükselişle Kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,54 artışla 37.468,61 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,86 artarak 4.780,05 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,35 kazançla 15.055,65 puan yükseldi.

Teknoloji hisselerindeki kazanımların da desteğiyle pay piyasalarında kapanışta pozitif bir seyir izlendi.

Yatırımcıların dikkatleri kurumsal taraftan gelen haberlere çevrilirken, Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC’nin yapay zeka uygulamalarında kullanılan üst düzey çiplere yönelik artan talep nedeniyle 2024’te gelirinde yüzde 20’den fazla artış öngörmesinin ardından çip üreticilerinin hisselerinde yükseliş görüldü.

TSMC’nin New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 10’a, ABD’li yarı iletken üreticisi AMD ile Nvidia’nın hisseleri ise yüzde 2’ye yakın değer kazandı.

ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın hisseleri de Bank of America’nın şirketin hisse senetlerine ilişkin pozitif değerlendirmesinin ardından yüzde 3’ün üzerinde yükseldi.

Fed yetkililerinin para politikasına ilişkin açıklamaları da yatırımcılar tarafından izlenmeye devam edilirken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic bugünkü konuşmada, enflasyonun bankanın yüzde 2 hedefine doğru indiğine dair daha fazla kanıt görmek istediğini ve üçüncü çeyreğe kadar faiz oranlarının düşürülmesini beklemediğini yineledi. Ayrıca Bostic, enflasyonun beklediğinden daha hızlı yavaşladığına dair ikna edici kanıtlar olursa temmuzdan önce faiz indirimlerine başlamaya açık olduğunu belirtti.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 13 Ocak ile biten haftada 187 bine gerileyerek Eylül 2022’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Analistler, işsizlik maaşı başvurularındaki azalışın ABD’de iş gücü piyasasının yüksek faiz oranlarına rağmen dayanıklı kalmaya devam ettiğini gösterdiğini bildirdi.

İşsizlik maaşı başvurularına ilişkin verilerin iş gücü piyasasının sıkılığını koruduğuna işaret etmesi sonrası ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,14’e çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x