Melissa Vargas’ın İsminin “Malatya” Anlamına Geldiğini Öğrenince Ufkunuz İki Katına Çıkacak!

Dünyaca ünlü 23 yaşındaki voleybolcumuz, Filenin Sultanları ile bizi başarıdan başarıya kanatlandıran Melissa Vargas’ın isminin Malatya anlamına geldiğini söylersek dalga geçtiğimizi düşünür müsünüz? Malatya’nın plakası olan 44 numarayı giyen ve ‘Malatyalıyım’ diyen Melissa Vargas’ın isminin Malatya ile olan bağını birlikte keşfedelim!

Küba asıllı voleybolcumuz Melissa Vargas, Filenin Sultanları ile çıktığı üç turnuvanın üçünden de altın madalya almayı başardı.

Paris Olimpiyatları için vizeyi cebimize koymamızda en büyük silahımız olan Melissa Vargas; milli takımda 4, kulübü Fenerbahçe’de 44 numaraları formayı giyiyordu.

44 numaralı formayı giyme sebebi ise Malatya’nın plaka numarası olması.

Voleybol Federasyonu Başkanı Akif Üstündağ’ın memleketi olan Malatya, Melissa Vargas’ın da kendisi Malatyalı olarak hissetmesini sağlamıştı.

Bugün ise Melissa Vargas, Malatya’yı ziyaret etti. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından ise ilginç bir bilgi öğrendik. Melissa, Malatya’nın ilk isimlerinden biriymiş. Daha doğrusu Melisa.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, milli sporcu Melissa Vargas’a Onur Belgesi takdim ederken şunları söyledi:

‘Bu onuru Türk milletine yaşattınız. Sizlere müteşekkiriz. Akif Bey bizim kadim dostumuz. İşini seven, başarıyı kendiden şiar etmiştir. 

Başarıya ve milletimizin başarıya susamışlığını giderme adına hemşerimiz gece gündüz çalışmıştır. Bize bu güzel gururu yaşattıkları inçin teşekkür ediyorum.

Vargas, 44 numaralı forma giyiyor. Malatyalı olmaktan gurur duyduğunu söylüyor. Melisa, Malatya’nın ilk ismidir. İsmin anlamı baldır, şekerdir, tatlıdır ve güzeldir. Gerçek anlamda Malatyalıdır. 

Malatyalıları her zaman mutlu etmiştir. Malatya türküsünü olimpiyatlarda da en güzel şekilde sergileyecekler.’

Malatya isminin nereden geldiğini araştırdığımızda ise karşılaştığımız bilgiler oldukça enteresan.

Malatya, kuruluş ve isim itibariyle başlangıçtan zamanımıza kadar büyük bir değişikliğe uğramadan gelen Anadolu şehirlerinden birisidir. Kültepe vesikalarında ‘Melita’ şeklinde görülen Malatya’dan Hitit vesikalarında ‘Maldia’ olarak bahsedilmektedir. Asur İmparatorluk devri vesikalarında ise Meliddu, Melide, Melid, Milid, Milidia olarak geçmektedir. Urartu kaynaklarında ise Melitea denilmektedir. Malatya kelimesinin Hititçe ‘bal’ anlamana gelen ‘Melid’den türediği anlaşılmaktadır.

Kaynak: Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Wikipedia’da Melissa isminin Yunanca’dan geldiği, arı kökünden olduğu ve bal anlamına geldiği yazıyor. Hitit dilinde de “melit” bal anlamında kullanıyormuş.

“Melisa, Malatya’nın ilk ismidir. Melita, Melidu, Melidya ve Melisa Malatya’nın esas ismidir” diyelim.

Tam adı Melissa Teressa Vargas Abreu ama seni anan bizim için doğurmuş canım❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x