İBB, Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvilini ihraç etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 27 Kasım’da duyurduğu 5 yıl vadeli toplam 715 milyon dolar tutarındaki Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvilini Londra Borsası’nda ihraç etti. İBB Finans Müdürü Neslihan Vural, “Türkiye’nin 2023 yılı yeşil tahvil hedefi 1,5 milyar dolardı. Biz bu hedefin yarısını tek başımıza gerçekleştirdik. Kurumsal firmaların tamamından daha fazla talep topladık ” açıklamasını yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeşil, çevreye duyarlı İstanbul vizyonuyla haziran 2022’de başlattığı sürdürülebilir finans çalışmaları sonuç verdi. İBB finansal gücü ve yatırımcıların ilgisi ile 27 Kasım 2023 tarihinde uluslararası piyasalara Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvilini ihraç edeceğini duyurdu. Bu duyurudan sadece 2 gün sonra, İBB, 29 Kasım 2023 tarihinde, 5 yıl vadeli toplam 715 milyon dolar tutarındaki Türkiye’nin ilk belediye yeşil tahvilini Londra Borsası’nda ihraç etti.

LONDRA PİYASALARINDA TALEP REKORU

İBB Finans Müdürü Neslihan Vural, “Türkiye’nin ilk yerel yönetim yeşil tahvilini Londra Borsası’nda yatırımcılara arz ettik. Gün sonuna kadar 2,6 milyar dolar İBB’nin tahviline talep geldi. Dün Londra piyasalarında 2023 talep rekoru kırıldı. Kurumsal firmaların tamamından daha fazla talep topladık. Bizim resmi iznimiz 715 milyon dolar olduğu için bu kadar satabildik” dedi.

“HEDEFİN YARISINI BİZ TEK BAŞIMIZA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Hükümet ve Merkez Bankası’nın yeşil finansman konusunda kurumları teşvik ettiğine işaret eden İBB Finansman Şube Müdürü Neslihan Vural, “Türkiye’nin 2023 yılı yeşil tahvil hedefi 1,5 milyar dolardı. Biz bu hedefin yarısını tek başımıza gerçekleştirdik. Üstelik yerel yönetimler finansman sağlarken, merkezi hükümetin borçlandığı oranın 2 puan üzerinde borçlanır. Devletin bu finansman kalemlerinde borçlanma oranı yüzde 9,30 iken biz 10,50 ile borçlandık. Aradaki fark 2 puanın altında. Bu durum İBB’nin finans gücüne olan güveni de ortaya koydu” değerlendirmesini yaptı.

‘ÜLKEYE DÖVİZ SAĞLADIK’

Tahvil ihracından sağlanan parayı kamu bankasına yatırdıklarını vurgulayan Neslihan Vural, “Ülkenin en çok dövize ihtiyaç duyduğu dönemde hem ülkeye döviz sağladık hem de paramızı kamu bankasına yatırdığımız için kamu bankalarına fon sağladık” dedi.

İBB’nin tahvil ihracına 200’ün üzerinde farklı yatırım kuruluşundan talep oldu. Bu talepler yüzde 34 oranıyla en çok Birleşik Krallık’tan sonra; yüzde 17 ile ABD, yüzde 12 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 11 ile İsviçre ve yüzde 26 ile diğer ülkelerden geldi.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x