Forbes Yazdı: Milyarder Pop Yıldızı Taylor Swift Neden Dünyanın En Güçlü Kadınlarından Biri?

Dünya turneleri rekor kırarken, enflasyonda etkili olacak kadar ekonomi yaratan, 1,1 milyar dolar net serveti olan 33 yaşındaki dünya pop starı Taylor Swift, Forbes’un Dünyanın En Güçlü Kadınları listesinde yer aldı. Swift’in nasıl seviyeye geldiğini yine Forbes yazdı.

Taylor Swift’in milyar dolarlık servete ulaşma, pop ikonu haline gelme ve en güçlü kadınlar arasına girme hikayesi ne?

Forbes yazarı Maggie McGrath, ‘Taylor Swift’in Güç Çağı: Milyarder Pop Yıldızı Neden Dünyanın En Güçlü Kadınlarından Biri?’ başlıklı yazısında 33 yaşındaki Swift, 16 yaşında başladığı kariyer yolculuğunda nasıl milyar dolarlık bir pop ikonu oldu?

Turne başarıları, finansal başarıyı da getirdi.

Taylor Swift, kariyerinin 17. ekonomik, kültürel ve politik bir nüfuza erişirken, Forbes’un Dünyanın En Güçlü Kadınları listesinde 79. sıradan 5. sıraya yükseldi. 

Eras turnesi rekor kırarken, ekim ayında milyarder ünlüler kervanına katılan Swift, 2,5 milyar dolar serveti olan Jay-Z ve 1,4 milyar dolar servetiyle Rihanna’nın yanında yer alan az sayıda şarkıcıdan biri oldu.

Eras turnesinde ABD’de 66 gösteri yapan Swift, yaklaşık 850 milyon dolar hasılat elde ederken, bu turnenin ilk ayağı olarak 190 milyon dolar gelirle servetini 1 milyarın üzerine taşıdı. Turne 2024’te yıl Avrupa ve Asya’ya açılıyor.

“Taylor Swift Etkisi” olarak da adlandırılan etki, bir finansal alan yarattı. Turnelerin olduğu bölgelerde otel, restoran ve perakende sektörlerini hareketlendirdi.

Merkez Bankası Fed’in “Bej Kitabı”nda yer aldı.

Philadelphia Fed Merkez Bankası, haziran ayında Bej Kitap’ta Swift’e atıfta bulunurken, sanatçının sahne aldığı 3 gecede şehirdeki otellerin gelirler arttı. ABD Seyahat Birliği, Eras turnesinin eyalet ekonomilerine toplamda 5 milyar doların üzerinde etkisi olduğunu öngörüyor.

Chicago Üniversitesi’nden çalışma ekonomisi profesörü Carolyn Sloan, Swift için “birçok sektörde faaliyet gösteren büyük bir şirket gibi” derken, izleyici kitlesinin genç ve kadın ağırlıkta olmasının, insanların işin ekonomik olarak ne kadar büyük olabileceğini anlamadığını belirtiyor.

Swift, The Eras Tour’u sinemaya da arz etti ve gişede de başarılı oldu. 

Taylor Swift pazarlamayı iyi yaparken, Hollywood Branded ajansı kurucusu Stacy Jones, şarkıcının son iki yılda 130 milyar doların üzerinde tanıtım değeri olduğunu tahmin ederken, bazı futbol maçlarında stratejik zamanlaması iyi gösterilerle görünürlük sağladı.

Eras turnesi konser filmi, dünya çapında 250 milyon doların üzerinde hasılat yaptı.

Swift’in ana gücü işin üzerinde doğrudan kontrolü olmasından geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x