CHP genel başkanı nasıl seçilir? CHP genel başkanı adayı kim? CHP’de kaç delege oy kullanacak? CHP genel başkanı ne zaman seçilecek?

100. yaşını kutlayan CHP’de bugüne kadar 19’u olağanüstü olmak üzere 56 kurultay gerçekleştirildi. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı ise “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganı ile gerçekleşicek.

CHP GENEL BAŞKANI NE ZAMAN SEÇİLECEK?

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı 4-5 Kasım’da Ankara Spor Salonu’nda yapılacak.

Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu’nun yapacağı kurultayda 13 yıldır genel başkanlık görevini sürdüren Kemal Kılıçdaroğlu ile Manisa Milletvekili Özgür Özel yarışacak.

CHP GENEL BAŞKANI ADAYLARI KİM?

CHP Genel Başkanlığı için beş kişi aday.

Bu isimlerden ilki yeniden resmen aday gösterilecek olan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu.

Partide seçim sonrası “değişim” taleplerini dile getirenlerin adayı olan Grup Başkanı Özgür Özel, eski PM üyesi ve akademisyen Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen ile eski milletvekili İlhan Cihaner ve şair-yazar Ünal Karahasan da aday olacaklarını açıkladı.

Ancak CHP tüzüğü gereği, 1367 kayıtlı CHP delegesinin yüzde 5’i olan 69 delegenin imzasıyla genel başkanlığa aday gösterilmek mümkün.

Genel Başkan seçilmek için ise delege sayısının salt çoğunluğu olan en az 684 delegenin oyunu almak gerekiyor.

CHP GENEL BAŞKANI NASIL SEÇİLİR?

Kurultayda 1368 kurultay delegesi, yeni genel başkanı ve PM üyelerini belirleyecek.

CHP Genel Başkanlığına aday olabilmek için 65, Parti Meclisi üyeliğine aday olabilmek için ise 10 delegenin imzası gerekecek.

Bu kapsamda Özgür Özel, İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile görüştü.

Çelik, 185 İstanbul delegesinin Özel’i destekleyeceğini açıkladı.

Dün de CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol önderliğinde 55 il başkanı, kurultay delegelerini temsilen Kılıçdaroğlu’nu desteklediklerini deklarasyon yayımlayarak duyurdu.

Özgür Özel’in kendisine destek için il başkanlarıyla görüşmelerini sürdürdüğü belirtilirken Kılıçdaroğlu’nun ise bugün Ankara’da bulunan kurultay delegeleriyle yemekte bir araya gelmesi bekleniyor.

PM ve YDK üyeleri de belirlenecek

“İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı” sloganı ile yapılacak 38. Olağan Kurultay’da genel başkanın yanı sıra Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri de belirlenecek.

Kurultayda adaylar arasında uzlaşma sağlanması durumunda PM seçimlerinin “blok liste” ve “fermuar” yöntemiyle gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Blok listede uzlaşma olmaması durumunda her aday “anahtar listesi”ni açıklayarak çarşaf listeden kendisine yakın isimlerin PM’ye girmesini sağlamaya çalışacak.

CHP’de 60 kişilik PM, kurultay sonrası en yetkili kurul olarak görev yapıyor.

MYK üyeleri, PM içinden atanırken milletvekili ve belediye başkanları listeleri de yine PM tarafından onaylanıyor.

CHP Genel Başkanlığı için beş kişi aday.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x