Altın yatırımcıları dikkat! Gram altında sınırlı düşüş… Gram altın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını ne kadar oldu? 15 Ocak 2023 altın fiyatları…

Yatırım araçlarının başında gelen altın güne düşüşle başladı.

Gram altın fiyatı Foreks piyasalarda yeni güne değer kaybıyla başlamasının ardından saat 10.48 itibarıyla 2060 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 368 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 852 liradan satılıyor.

Küresel piyasalarda dolar endeksinin yükselmesiyle baskılanan altının ons fiyatı, şu dakikalarda yüzde 0,3 değer kaybıyla 2 bin 48 dolardan işlem görüyor.

Analistler, bu yıl faiz indirimlerine başlaması beklenen önemli merkez bankalarının, söz konusu indirimlere ne zaman başlayacağına yönelik belirsizliklerin emtia fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirterek, Kızıldeniz’de yaşanan gelişmelerin de yatırımcıların odağında olduğunu dile getirdi.

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ

Haftanın devamında ise ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olacağını aktaran analistler, banka yetkililerinin açıklamalarında Fed’in önümüzdeki süreçte atacağı adımlara ilişkin ipuçları aranacağını söyledi.

Öte yandan, para piyasalarında, Fed ocakta politika faizinde değişikliğe gitmeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, bankanın mart toplantısında 25 baz puanlık faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 70 ile fiyatlanıyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeksi ve ABD’de New York Fed imalat endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 60 ve 2 bin 80 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 40 ve 2 bin 20 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x