TRON Mucidi Sonunda Konuştu: İşbirliği Yapacağız!

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para projelerine ve önde gelen endüstri isimlerine yönelik baskılarını sürdürüyor. Son olarak Tron CEO’su Justin Sun, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kendisine karşı açtığı davaya yanıt verdi! İşte detaylar…

Justin Sun, SEC tarafından açılan davaya karşılık verdi!

Kripto para piyasasına yönelik düzenleyicilerin baskısıyla karşı kalan son isim karşımıza Tron CEO’su Justin Sun olarak çıkıyor. Popüler CEO, kendisini ve Tron Foundation’ı savunmak için Twitter üzzerinden paylaşımlarda bulundu ve SEC’in şikayetlerinin doğrudan uzak olarak haktan yoksun bir “sivil şikayet” olduğunu vurguladı. Ünlü ismin sözleri ise şu şekilde:

SEC’in bugün erken saatlerde yaptığı sivil şikayet, blockchain ve kripto alanındaki tanınmış oyunculara karşı aldığı önlemlerin en son örneğidir. Şikayetin haklı olmadığına inanıyoruz ve bu arada en merkezi olmayan finansal sistemi oluşturmaya devam edeceğiz.

Bir diğer yandan Tron Foundation’ın şikayetin asılsız olduğuna inandığını ve projelerini geliştirmeye devam edeceklerini açıklayan CEO, SEC’in dijital varlıklar için düzenleyici çerçevesinin hala erken aşamalarda olduğunu ve daha fazla geliştirilmesi gerektiğini kabul ediyor. Bununla beraber Justin Sun, kripto para piyasasının önde gelen isimlerinden biri olarak, kripto para birimi endüstrisini düzenlemek ve beraber çalışarak şeffaf yönergeler oluşturmak üzere hükümetler ve düzenleyici kurumlarla çalışmak konusunda istekli olduğunu da ifade etti.

TRON CEO’su Justin Sun düzenleyicilerle işbirliği yapmaya istekli

SEC’in ünlü CEO’ya karşı açtığı dava, “TRX” ve “BTT” altcoin’lerinin menkul kıymet olduğunu öne sürerken, kayıt dışı arz ve satışına karıştığına yönelik iddiaları içeriyor. SEC’in Çarşamba günü yaptığı basın açıklaması, kayıt dışı menkul kıymetlerin satılması ve dağıtılması, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu iddialarını özetliyor. Bununla beraber Sun, Tron Foundation, BitTorrent Foundation ve Rainberry aracılığıyla TRX ve BTT’yi halka dağıtmak ve bunların işlemleri için aktif ikincil pazarlar oluşturmakla suçlanıyor.

Bununla beraber konu ile yorumlarda bulunan Justin Sun, düzenleyici kurumların yatırımcıları korumaya ve sektörün büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilecek şeffaf yönergeler ve düzenlemeler oluşturmak için kripto para endüstrisiyle işbirliği yapma yönündeki isteğini de aktarıyor. Ünlü ismin sözleri şu şekilde:

SEC’in dijital varlıklar için düzenleyici çerçevesinin henüz emekleme aşamasında olduğu ve daha fazla geliştirilmesi gerektiği bir sır değil. Oynayabileceği önemli rol göz önüne alındığında, kripto para birimi endüstrisini düzenlemek ve onunla çalışmak için şeffaf yönergeler oluşturmaya kendini adamış küresel olarak hükümetler ve düzenleyici kurumlarla işbirliği yapmaya istekliyiz.

Çarşamba günü gerçekleşen basın açıklamasının ardından SEC’in Justin Sun’a karşı ortaya attığı iddialarla beraber Tron (TRX) ve Bittorrent (BTT), yüzde 10’un üzerinde düşüş yaşayarak piyasa üzerinde ani bir etki yarattı. Bununla beraber birçok yatırımcı endişelendi. Bir diğer yandan ülkeler büyük kripto para pazarına yönelerek yeni düzenlemeler getirirken, Justin Sun’a karşı yasal işlemlerin nasıl sonuçlanacağı henüz belli değil. Tron Vakfı ise merkezi olmayan bir finansal sistem oluşturma ve kripto para piyasasına yön vermek için yeni çalışmalarını sürdürmeye kararlı gözüküyor.

Kripto para piyasası üstündeki baskı sürüyor

2022 yılında yaşanan ağır çöküşlerden biri olan FTX’in çöküşünden bu yana ABD SEC, kripto para projelerinin üzerindeki baskısını sürdürüyor. Düzenleyiciler ise daha iyi yatırımcı koruması için çalıştıklarını iddia etse de, uzmanlar SEC’in hareketliliğinin yeniliği kısıtlayacağını da aktardı.

Ayrıca kripto endüstrisi, SEC’i birlikte çalışmaya ve düzenleyici kuralları olabildiğince erken getirmeye çağırıyor. Ancak, menkul kıymetler düzenleyicisinden bu cephede çok az gelişme var. ABD’deki kripto endüstrisi firmaları, SEC’in eylemlerinin inovasyonu ABD dışına itebileceğinden korkuyor. Custodia Bank’ın kurucusu Caitlin Long şunları söyledi:

Biden yönetimi, tüm kripto para birimlerinin ABD’den uzaklaşmasını istediği hiç bu kadar açık olmamıştı. Ayrıca, geleneksel bankaların “istikrarı’nı” savunurken tüm finansal yenilikleri soyan Beyaz Saray’ın dünkü ekonomik raporunu da görüyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir