OPEC+ ülkeleri üretim kesintisi açıkladı, petrol fiyatları sert yükseldi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ üyesi ülkeler, beklenmedik şekilde üretimde azaltma açıklaması yaptı. Kararın ardından petrol fiyatları sert yükseldi.

Suudi Arabistan, Irak, Cezayir, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt mayıs ayından itibaren petrol üretiminde kesintiye gitme kararı aldı. Kararın küresel enflasyona dair endişe verici bir işaret olduğu düşünülüyor.

Kararlar, OPEC+ ülkeleri tarafından bugün düzenlenecek olan Ortak Bakanlık İzleme Komitesi toplantısından önce açıklandı. Bugün yapılacak toplantıya Suudi Arabistan ve Rusya da katılacak.

ÜRETİM KESİNTİSİ KARARI

Suudi Arabistan, kesinti adımını piyasa istikrarını desteklemek üzere alınan bir tedbir olarak nitelendirdi. Rusya da daha önce petrol üretiminde günlük 500 bin varil kesinti yapacağını açıklamıştı.

Alınan bu kararlarla birlikte, OPEC+ ülkeleri mayıs itibarıyla günlük 1,6 milyon varil kesintiye gitmiş olacak. OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim 2022’deki toplantıda, günlük petrol üretimini Kasım 2022’den itibaren günlük 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Yapılan hesaplamalara göre, açıklanan karar ile OPEC+’nın geçtiğimiz yıldan itibaren toplam üretim azaltımı 3,66 milyon varile, yani küresel talebin yüzde 3,7’sine denk geliyor.

PETROL FİYATLARI YÜKSELDİ, BENZİNE ZAM GELECEK Mİ?

Üretimi azaltma haberlerinin ardından Brent ham petrolü sert yükselerek 85 doların üzerini gördü. Brent petrol sabah saat 9.00 itibariyle yüzde 4,5 artışla 83,56 dolar seviyesinden işlem gördü. ABD hafif ham petrolü de yüzde 5,4 artışla dolar artışla varil başına 79,72 dolara yükseldi.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Brent ham petrolü için tahminini yıl sonunda varil başına 95 dolar, 2024’te ise 100 dolar olarak yukarı revize etti.

Petrol piyasasındaki artışın ardından yurtiçinde akaryakıt zammı yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Benzin ve motorinde bu gece fiyat değişimi olmayacak ancak petrol fiyatlarında bugünkü sert artışın etkisiyle yarın bu iki üründe zam muhtemel.

ABD KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Reuteres’ın aktardığına göre, analistler beklenmeyen bu adımın fiyatlarda ani bir yükselişe neden olacağını söylerken ABD karara tepkili.

ABD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna savaşına sermaye sağlamasını engellemek ve ekonomik büyümeye destek sağlamak için daha düşük petrol fiyatlarına ihtiyaç olduğu görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir