Kripto varlık fonlarında haftalar sonra geri dönüş belirtisi görüldü

Investing.com – Kripto paralara dayalı yatırım fonlarından çıkışlar son haftalarda hızlanırken geçen hafta görülen girişler trendin tersine döndüğüne yönelik ilk adım olarak görüldü. 

Kripto varlık fonlarına yönelik geçen hafta kaydedilen girişler, Temmuz 2022 döneminden bu yana en yüksek seviyede gerçekleştir. Özellikle 6 haftalık çıkışın ardından yüksek miktarlı fon girişi keskin bir geri dönüş olarak yorumlandı. Bitcoin fonları, girişlerde ön sırada yer alırken bu eğilim kripto varlığın güvenli liman anlatısını destekleyen bir hareketti. Ancak girişlerin bir kısmının Short Bitcoin fonlarına yönelik olması, kurumsal yatırımcılar arasında karışık duyguların devam ettiğini gösterdi.  

CoinShares tarafından paylaşılan verilere göre Son 6 haftalık çıkış serisinin ardından kripto varlık yatırım ürünleri geçen hafta itibarıyla 160 milyon dolarlık net giriş gördü. 6 hafta boyunca 408 milyon dolarlık çıkışın ardından 160 milyon dolarlık giriş, önemli bir geri dönüş sinyali olarak kaydedildi. CoinShares analistleri, fon girişlerini piyasanın toparlanmasının ardından nispeten geç bir hareket olarak görürken bu yatırım kararını, finans sektöründeki istikrar endişesinden kaynaklandığını düşünüyor.

Fon girişlerinin ülkeler arasında paylaşılması, kripto piyasasına yönelik iyimser yaklaşımın geniş bir coğrafyada benimsendiğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Son duruma göre ABD piyasasından 69 milyon dolarlık fon girişi görülürken Almanya’dan 58 milyon dolar ve Kanada’dan 26 milyon dolarlık giriş görüldü.

Bitcoin’e dayalı yatırım ürünlerine talep artıyor 

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin fonları, 128 milyon dolarlık fon çekerek en çok talep edilen varlık oldu. Son yükselişe temkinli yaklaşan yatırımcılar ise Bitcoin short fonuna 31 milyon dolarlık yatırım yaptı. Böylece Bitcoin Short ürününe olan giriş miktarı 112 milyon dolara yükseldi. 

Ethereum’a dayalı fonlar ise talep artışının görüldüğü haftada da çıkış gördü. Art arda 3. haftasında da satış gören Ethereum fonlarından bu hafta 5,2 milyon dolarlık çıkış gerçekleşti. Analistler, Ethereum fonlarındaki çıkışı 12 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen Shanghai güncellemesine bağlı endişelerden kaynaklandığını düşünüyor.

Altcoin fonları ise para girişi gören varlıklardı. Solana fonları, 4,8 milyon dolarlık giriş görürken Polygon 1,9 ve XRP, 1,2 milyon dolarlık fon girişleri kaydetti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir