Deprem için İngiltere’den gelen mühendis ekip: Nadiren görülen her şey yaşanmış

İngiltere’den yapı ve inşaat mühendisleri, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli ve sonrasındaki depremlerin neden olduğu yıkımla ilgili araştırmalara destek olmak üzere deprem bölgesine gitti.

BBC Türkçe2de yer alan habere göre Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışan ekip, jeolojik veri topluyor ve yıkılan bina sayısının neden bu kadar çok olduğuna dair değerlendirme yapmaya çalışıyor. Ekip şu ana kadar, çakıl karıştırılmış beton örnekleri de dahil, bazı inşaatların kalitesinin düşük olduğuna dair kanıtlar topladı.

Araştırma Yapı Mühendisleri Enstitüsü çatısının altında bulunan Deprem Mühendisleri Saha Araştırma Ekibi (EEFIT) tarafından yürütülüyor.

ARTÇILAR YIKICI DEPREM BÜYÜKLÜĞÜNDEYDİ

Ekip, depremlerin büyüklüğü ve oluş şekline dair de incelemeler yapıyor.

Ekibin liderlerinden University College London’dan (UCL) Dr. Yasemin Didem Aktaş, depremlerin çok yıkıcı olduğunu hatırlatıyor: “Artçılar bile yıkıcı birer deprem büyüklüğündeydi.”

NADİREN GÖRÜLEN DİKEY HAREKET TESPİT EDİLDİ

Deprem zeminde de büyük kaymalara neden oldu. Dr. Aktaş “Depremlerde zemin yatay ve dikey hareket eder ama dikey hareket genellikle çok daha azdır. Ancak bu depremde çok büyük dikey hareket de kaydedildi” diyor.

Bazı zeminlerde depremin “sıvılaşmaya” neden olduğunu da belirten Dr. Aktaş’a göre “Depremin niteliğinin de gördüğümüz yıkımda çok büyük etkisi oldu”

KAYNAK: BBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir