“ChatGPT gibi yapay zekâ sistemlerinin geliştirilmesine ara verilsin”

Kâr amacı gütmeyen Future of Life Institute’un yayımladığı ve Musk dahil binden fazla kişinin imzaladığı açık mektup, bu tarz yapay zekâ robot tasarımları için ortak güvenlik protokolleri geliştirilene ve bağımsız uzmanlarca uygulanıp denetimi yapılana kadar ileri yapay zekâ robotlarının geliştirilmesine ara verilmesini talep ettiler.

Mektupta, “Güçlü yapay zekâ sistemleri, yalnızca bunların etkilerinin olumlu ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir” diye belirtildi.

Riskler ayrıntılı olarak açıklandı

Mektupta, insanlarla rekabet eden yapay zekâ sistemlerinin ekonomik ve siyasi aksamalar bakımından topluma ve medeniyete yönelik riskleri ayrıntılı olarak açıklandı ve yapay zekâ geliştiricilerinin denetim için politikacılarla ve düzenleyici kurumlarla çalışması için çağrı yapıldı.

Mektubu imzalayanlar arasında, otopilot sistemleri için yapay zekâdan faydalanan ABD’li elektrikli araç şirketi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Stability AI CEO’su Emad Mostaque, Alphabet’in DeepMind birimindeki araştırmacılar ve önde gelen yapay zekâ geliştiricileri Yoshua Bengio ve Stuart Russell bulunuyor.

Avrupa Birliği’nin veri tabanına göre, Future of Life Institute’un baş finansörleri Musk Foundation, Londra merkezli Founders Pledge ve Silicon Valley Community Foundation.

Etik sorunlardan bahsedildi

Avrupa Polis Teşkilatı Europol de Pazartesi günü yaptığı açıklamada ChatGPT gibi gelişmiş yapay zekâ robotlarının oluşturduğu hukuki ve etik sorunlardan bahsederek, bu tarz sistemlerin elektronik ortamlardaki dolandırıcılık teşebbüsleri, dezenformasyon ve siber suçlar için kötüye kullanılma potansiyeli konusunda uyardı.

Microsoft’un desteklediği OpenAI’ın geçen yıl ChatGPT’yi piyasaya sürmesinden bu yana rakipler de benzer yazılımlar geliştirmeyi hızlandırmışlar ve pek çok şirket ürünlerinde gelişmiş yapay zekâyı kullanmaya başlamıştı.

Future of Life sözcüsünün Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, OpenAI’ın genel müdürü Sam Altman söz konusu açık mektubu imzalamadı. OpenAI ise konuyla ilgili soruları henüz yanıtlamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir